7°C
14°C

Pojezierze Dąbrowskie

 

 

Mazury w Dąbrowie Górniczej – czy to możliwe ?

Zespół 4 jezior Pogoria to jedno z najciekawszych i najbardziej atrakcyjne miejsce w Dąbrowie Górniczej. To małe pojezierze wykorzystywane jest w celach turystycznych i rekreacyjnych. Choć wszystkie jeziora powstały tak samo, każde z nich jest inne i oferuje inne atrakcje. Dla fanów dłuższego wypoczynku nad jeziorem najlepsza będzie Pogoria I z najlepiej rozbudowaną bazą noclegową, dla fanów dzikiej przyrody i wędkowania – Pogoria III. Jeśli uwielbiasz żeglować lub pływać na windsurfingu – najlepsza będzie Pogoria III. Jednym słowem – każdy znajdzie coś dla siebie.

Jeśli jednak nie jesteś zbyt dobrym pływakiem i tak możesz czuć się bezpiecznie. W sezonie letnim wszystkie plaże na Pogoriami są zabezpieczane przez ratowników WOPR. A co jeśli wolisz podziwiać krajobraz z rowerowego siodełka a nie plażowego ręcznika? Pogorie mają coś także i dla Ciebie… Każde z 4 jezior jest dokładnie opasane oznaczonymi ścieżkami i trasami rowerowymi, na których poradzą sobie nawet najmłodsi.

Przyjazny brzeg

Niektórzy mówią, że Dąbrowa Górnicza nie przemysłem, lecz wodą stoi. I chociaż akweny (bez Pogorii IV) oraz rzeki zajmują 2 % powierzchni miasta, to ośrodki wodne, kluby żeglarskie i sporty z nimi związane cieszą się tu bardzo dużą popularnością. Ten swoisty pęd ku wodzie został m.in. doceniony przez organizatorów ogólnopolskich Targów Wiatr i Woda w 2005 roku. W kategorii miast Dąbrowa Górnicza, obok Giżycka i Polańczyka, stała się laureatem pierwszej edycji nagrody Przyjaznego Brzegu.

Żagle i siatkówka

Nad zbiornikami istnieje szereg klubów żeglarskich i wodnych, m. in. Tramp, Fregata, Hutnik, Jawor, Zefir, Jacht Klub Pogoria III. Kluby te są organizatorami szkoleń, kursów oraz obozów. Ich członkowie biorą udział w rejsach i regatach po wodach śródlądowych i morskich. Tereny wokół zbiorników są także miejscem wielu imprez. Ich organizatorem jest m.in. Centrum Sportu i rekreacji w Dąbrowie Górniczej. Turnieje plażowej piłki siatkowej, zawody w triathlonie, wyścigi rowerowe, zawody wędkarskie – to tylko niektóre z nich. Dużą popularnością cieszą się plaże miejskie na brzegach Pogorii I i Pogorii III. O bezpieczeństwo plażowiczów dbają ratownicy WOPR i policjanci z posterunku wodnego.

Podwodne wyprawy

Nurkowie to stali goście Pogorii III. Zazwyczaj penetrują głębiny w okolicach przystani żeglarskiej – od strony zachodniej lub na tak zwanych słupach – od strony wschodniej. To ostatnie, najgłębsze miejsce akwenu swą nazwę zawdzięcza zatopionym elementom budowlanym. Nurkowie schodzą tutaj do 17 metrów, podczas gdy średnia głębokość zbiornika wynosi 6 metrów. Obserwatorami ich podwodnych wypraw są: szczupaki, węgorze, okonie, amury, sumy i płocie. Widoczność pod wodą przez cały rok należy do najlepszych w kraju. O obecności nurków pod wodą sygnalizują specjalne boje widoczne na powierzchni.

Pogoria to…

  • rzeka, lewy dopływ czarnej Przemszy ze źródłami na terenie dawnej huty Katowice,
  • malowniczo położona dzielnica miasta, przyłączona do Dąbrowy Górniczej w 1963 roku,
  • zespół czterech zbiorników wodnych, ponumerowanych od I do IV,
  • żaglowiec zbudowany w 1980 roku, który dotarł na Antarktydę i opłynął przylądek Horn.

żródło:
Dąbrowa-Górnicza.pl